Plánujte své investice s rozvahou: Spočítejte si výnosy s investiční kalkulačkou

Zlato, symbol bohatství a moci, přitahuje lidskou pozornost již tisíciletí. Kromě svého využití ve špercích, náboženských artefaktech a uměleckých dílech slouží také jako investiční nástroj, považovaný za uchovatele hodnoty. Lidé často kupují zlato jako pojistku pro nepříznivé časy, kdy bankovky ztrácejí na hodnotě.

V současné době má zlato různá využití v průmyslu a medicíně, například jeden iPhone 4 obsahuje 36 miligramů zlata. I přes jeho mnohostranné využití si však zachovává status vzácného kovu.

Celosvětově bylo dosud vytěženo více než 201 tisíc tun zlata, a dalších 53 tisíc tun zůstává skryto ve známých nalezištích. Pokud bychom veškeré světové zlato vyskládali do krychle, měla by jedna strana této krychle přibližně 22 metrů. Tato data potvrzují vzácnost zlata.

Investoři mohou do zlata investovat ve formě ražených zlatých cihel, investičních slitků, prutů nebo mincí. Centrální banky také nakupují zlaté cihly. Ve druhém čtvrtletí roku 2022 držely největší zlaté rezervy Spojené státy americké, Německo a Itálie.

Fyzické zlato je dostupné ve formě slitků a mincí. Slitky mají různou gramáž, a jednouncový zlatý slitek váží 31,1 gramu. Investoři by si měli před nákupem zlata promyslet, kam jej bezpečně uloží, buď v domácím trezoru nebo v bankovní úschově.

V České republice existuje několik obchodníků s investičním zlatem, a můžete jej zakoupit buď v kamenných prodejnách nebo online. Před nákupem je důležité ověřit serioznost obchodníka, sledovat recenze a porovnávat ceny.

Investice do zlata jsou osvobozeny od DPH v případě certifikovaných investičních zlatých slitků a mincí. Ovšem ne všechny formy zlata jsou od daně osvobozeny.

Pro ty, kteří se chtějí podílet na vývoji ceny zlata, ale nechtějí fyzicky držet zlaté produkty, jsou k dispozici burzovně obchodované fondy (ETF či ETC). Důležité je rozložit investice do různých aktiv, aby bylo investiční portfolio dostatečně diverzifikované.

Dobrý pomocník je pro vaše investice kalkulačka. Investiční kalkulačka vám umožní jednoduše spočítat očekávanou výnosnost Vašich investic. Stačí zadat relevantní údaje o Vašem portfoliu a sledovat, jak se mění očekávané výnosy v závislosti na různých scénářích.

Tento nástroj může být užitečným pomocníkem při plánování a rozhodování o Vašich investicích. Nezávisle na tom, zda se rozhodnete investovat do zlata, zajištěných úvěrů nebo jiných aktiv, investiční kalkulačka Vám poskytne cenné informace pro vaše rozhodnutí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *