Uložené recepty

Víte, jak číst etiketu šampaňského a co znamenají pojmy Brut, Demi-sec a další? Pojďme si to vysvětlit

Komerční článek
four clear champagne flutes

Šampaňské. Nenajde se snad nikdo, kdo by ho neměl rád, ale pokud je pro vás něčím, s čím máte zkušenosti, možná vás na etiketě zaskočí pojmy jako „Brut“, „Demi-sec“ nebo „Extra Dry“. Ale nebojte se. Všechno si vysvětlíme, abyste mohli na příští oslavě zazářit nejen s dobrou volbou šampaňského, ale třeba i se svými znalostmi.

Základní pojmy, které potřebujete znát

Etiketa šampaňského obsahuje několik zásadních informací, ale jednou z nejdůležitějších je označení sladkosti. Toto označení říká, kolik cukru bylo přidáno při tzv. doslazování (dosage), které se provádí před uzavřením láhve. Podle toho máte na výběr:

  • Brut Nature (také „Zero Dosage“ nebo „Pas Dosé“) – Naprosto suché šampaňské, kde nebyl přidán žádný cukr.
  • Extra Brut – Velmi suché, s minimem cukru.
  • Brut – Nejpopulárnější. Suché, ale s jemným náznakem sladkosti.
  • Extra Dry – Trochu matoucí označení, protože toto šampaňské je ve skutečnosti sladší než Brut.
  • Sec – Doslova „suché“, ale ve skutečnosti jde o poměrně sladké šampaňské.
  • Demi-sec – Sladší, ideální k dezertům.
  • Doux – Nejvíce sladké šampaňské, které je spíše raritou, ale hodí se k velmi sladkým dezertům.

Jak šampaňské správně podávat?

Když už si vyberete šampaňské, je důležité vědět, jak jej správně servírovatSklenice na šampaňské i teplota mají důležitou roli. Nejlepší jsou tzv. flůtky. To jsou vysoké, úzké sklenice, které pomáhají udržet bublinky co nejdéle a soustředit aroma. Láhev při tom vychlaďte na teplotu kolem 6-8 °C a nalévejte pomalu po stěně sklenice, abyste zachovali co nejvíce bublinek.

Pár zajímavostí na závěr

Věděli jste, že šampaňské bývalo mnohem sladší, než ho známe dnes? Brut jako styl se objevil až v 19. století. Možná vás také překvapí, že láhve šampaňského jsou navrženy tak, aby odolaly tlaku až 6 atmosfér. To je dvakrát více, než má pneumatika auta! A to nejdůležitější? Nejslavnější značky šampaňského, jako Dom Pérignon nebo Moët & Chandon, pocházejí z oblasti Champagne ve Francii, odkud toto víno pochází a jen tehdy může být nazýváno pravým šampaňským. V opačném případě se pravděpodobně jedná o sekt, který si často s pravým šampaňským zaměňujeme.

Takže až budete hledat správnou láhev, nezapomeňte na sklenice na šampaňské a užijte si sváteční chvíle se vší parádou. Na zdraví!

0