Varování: Tohle jídlo může být vaše poslední! Fugu hrozí smrtí při každém soustu

Fugu je japonská pochoutka. Ačkoli je to pro odvážné gastronauty lákavé, tento riskantní pokrm se může stát smrtelně nebezpečným při jediném špatném pohybu nože.

Fugu se podává ve stylu sašimi. Kuchaři často naaranžují tenké plátky masa do tvaru nevinně vypadající květiny. Nejvyhledávanějším (a nejjedovatějším) druhem je Takifugu rubripes, známý také jako čtverzubec rudoploutvý. Historie jeho konzumace sahá více než 4 000 let do minulosti. Tehdy se však fugu jedla nejspíše z nutnosti, nikoliv z módních gastronomických trendů.

Zatímco maso je naprosto poživatelné a bezpečné, mnoho jeho částí (například oči, krev, játra, střeva) obsahuje tetrodotoxin (TTX), který je údajně jedním z nejsilnějších neurotoxických jedů vyskytujících se v přírodě.

Odhaduje se, že TTX je 1200krát toxičtější než kyanid a k usmrcení člověka stačí pouhé 2 miligramy. Na tělo působí tak, že blokuje přenos signálů z nervů do svalů blokováním sodíkových kanálů, což vede k ochrnutí svalů.

Při přípravě pokrmu musí být kuchaři velmi opatrní, aby náhodou nekrájeli místa, kde je TTX přítomen ve vysokých koncentracích, jinak může být maso kontaminováno neurotoxinem – a stát se smrtelně jedovatým.

Otravy fugu

Fugu se dostalo do povědomí Američanů díky oblíbené epizodě seriálu Simpsonovi, v níž si Homer objednal tento pokrm v sushi restauraci. Domnívá se, že fugu požil jako jed a že mu zbývá 24 hodin života.

Jako vždy se Simpsonovi příliš nemýlili, ačkoli 24 hodin může být pro otravu fugu poměrně velkorysá doba – příznaky otravy se mohou objevit během 10 minut až 6 hodin po požití.

Lidé, kteří konzumují špatně připravenou fugu, nejprve pocítí brnění a znecitlivění jazyka, rtů a obličeje. V důsledku ochrnutí svalů se pak objeví potíže s polykáním, chůzí, mluvením a dýcháním. Většina lehkých případů odezní do 24 hodin, ale v těžkých případech může dojít k dechové depresi, selhání krevního oběhu a smrti.

Japonské ministerstvo zdravotnictví uvádí, že ročně onemocní otravou až 50 lidí. Statistiky sice neuvádějí počet úmrtí, ale uvádějí, že ročně zemře „několik“ lidí, a poznamenávají, že fugu „představuje většinu úmrtí na otravu jídlem v Japonsku“. Ve většině těchto případů se amatérští kuchaři pokoušeli připravit rybu sami doma.

Je fugu legální?

Vzhledem ke zjevné nebezpečnosti je konzumace fugu v mnoha částech světa přísně kontrolována a zakázána. Například v Evropské unii je zcela zakázán prodej jakýchkoli ryb z čeledi Tetraodontidae. Fugu je k dostání v některých prestižních restauracích v USA, ačkoli Úřad pro kontrolu potravin a léčiv má poměrně přísné předpisy týkající se jejího prodeje a dovozu

V Japonsku je legální, i když zákon povoluje podávání tohoto pokrmu pouze vysoce kvalifikovaným kuchařům a licencovaným restauracím. V letech 1570-1870 byl v zemi několik století zakázán kvůli vysokému počtu úmrtí spojených s touto hrozivou rybou.