Proč vám kručí v břiše, když máte hlad? Tři překvapivé důvody, které byste neměli ignorovat

Když lidé dostanou hlad, náš žaludek jako by protestoval řadou kručení a vrčení, které může slyšet i naše okolí. Je to normální součást lidského bytí a každý z nás to někdy zažil, ale co se vlastně děje, že se tyto zvláštní zvuky ozývají?

Důvodem, proč nám při hladu kručí v břiše, je hormonální zpětná vazba, která nám říká, že potřebujeme jíst, a také to, jak se svalovina našeho trávicího traktu stahuje a uvolňuje. Zvuk, který při tom vydává, má dokonce svůj vlastní název – borborygmus.

Proč vám kručí v břiše, když máte hlad?

Existují čtyři klíčová vysvětlení, proč váš žaludek kručí, když máte hlad – nebo, jak budeme od nynějška říkat, dostává borborygmus.

Svalové pohyby

Hladké svaly lemují většinu trávicího traktu ve svazcích, které se mohou stahovat a uvolňovat a pomáhat tak pohybu potravy správným směrem. Pokud si představíte řadu trubic, kterými se jídlo musí pohybovat, potřebujete stlačující pohyb, aby se tuhé látky pohybovaly dopředu, a to dělají vaše svaly. Vědecký výraz pro tento stlačovací pohyb je peristaltika a probíhá rytmicky, aby se vše pohybovalo dál.

Svalové stahy mohou kromě posunu potravy přemisťovat i plyny a tekutiny, takže si jistě dovedete představit, jaké zvuky kombinace všech těchto tří zvuků vytváří. Dusivé zvuky vznikající při svalových kontrakcích se neomezují pouze na žaludek a často se ozývají z nižších částí střev.

Prázdný žaludek

Důvodem, proč se nám zdá, že je kručení v žaludku tak hlasité, když máme hlad, je částečně to, že v té době je žaludek prázdný. Jídlo je dobrým tlumičem zvuku, takže když je vaše trávicí trubice prázdná, její svalová aktivita je hlučnější, i když nedělá nic tak odlišného od normálu.

Hormonální zpětná vazba

Hormony nám pomáhají sledovat naši potřebu výživy v podobě ghrelinu a leptinu. Ghrelin nám říká, že máme hlad, zatímco leptin nám říká, že jsme plní. Některé studie na zvířatech ukázaly, že ghrelin může zvyšovat motilitu a vyprazdňování žaludku, a studie na lidech zjistila, že podávání ghrelinu účastníkům zrychlilo pohyb jejich střev ve srovnání s podáváním fyziologického roztoku.

Je tedy možné, že když máme hlad, ghrelin může zvýšit pohyby svalů, které vyvolávají borborygmi, ale je to složitá součást naší fyziologie zahrnující mnoho hormonů, kterým stále ještě zcela nerozumíme.

Kručí vám v břiše, jen když máte hlad?

Ne, vaše střeva se musí zbavovat spousty věcí, včetně hlenu, plynů a tekutin, takže peristaltika neustále pracuje na tom, aby se věci pohybovaly a nedocházelo k jejich hromadění. Jak by vám mohl říct každý, kdo zažil silnou plynatost, nahromadění plynů může být velmi bolestivé a v případě ucpání a volvulí (když se střevo zkroutí) mohou lidé vyžadovat urgentní operaci.